Dzień z Technologią w szkole w Żarnowcu

28-12-2016 Autor: Natalia Wolak
Uczniowie najmłodszych...

 

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Żarnowcu liczy tylko 130 uczniów i 20 nauczycieli, a mimo to wygrała konkurs, do którego zgłosiło się niemal 600 szkół z całej Polski. 2 grudnia w Ustroniu podczas VII Ogólnopolskiego Zlotu Innowacyjnych Nauczycieli i Dyrektorów przedstawicielki szkoły odebrały tablicę interaktywną w nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie „Jestem SMART” na zorganizowanie Dnia z Technologią.

Konkurs polegał na przygotowaniu wydarzenia, np. lekcji, apelu, przedstawienia, podczas którego kluczowym zadaniem było przedstawienie uczniom możliwości wykorzystywania smartfonów i tabletów w celu poszerzania wiedzy oraz różnorodnych umiejętności. Dzień z Technologią w Szkole Podstawowej w Żarnowcu to cykl wydarzeń, łączących kilka przedmiotów, ale przede wszystkim integrujących społeczność szkolną. Projekt wyróżniał się tym, że zaangażowana w niego była cała szkoła – nie tylko grono pedagogiczne, ale sami uczniowie, którzy wcielili się w role nauczycieli i przygotowali warsztaty dla klas młodszych. Różnorodność TIK-owych lekcji zaproponowanych przez organizatorów była imponująca.


Przygotowania

Dzień z Technologią w Żarnowcu organizowała cała szkoła. Harmonogram projektu powstał już miesiąc przed tym wydarzeniem. W ramach przygotowań nauczyciele pisali scenariusze zajęć, a uczniowie ozdabiali sale technologicznymi motywami. Szóstoklasiści oraz koordynatorka projektu, Monika Gnutek – nauczycielka zajęć komputerowych i matematyki – przygotowywali wirtualne lekcje online z wykorzystaniem narzędzi TIK. Wydarzenie odbyło się 21 października 2016 r. i spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów.

8:20 – startujemy

Aby Dzień z Technologią przebiegł sprawnie, uczniowie zostali podzieleni na grupy. Warsztaty dopasowano do ich wieku. Wywieszone w szkole plakaty i harmonogramy informowały, gdzie odbywają się poszczególne lekcje. Wydarzenie rozpoczęło się zajęciami pt. „Zostań Sherlockiem Holmesem – w poszukiwaniu zakodowanego skarbu”. Ich głównym celem było znalezienie ukrytego w szkole skarbu. Uczniowie dostali na kartce link do strony, na której było umieszczone pierwsze zadanie. Łącznie otrzymali ich dwanaście – zagadki z programowania, z matematyki, z zajęć technicznych i informatycznych oraz zagadki w języku angielskim. Uczniowie wspólnie musieli rozwiązać wszystkie zadania.

Klasa, która najszybciej rozszyfrowała łamigłówki i dotarła do miejsca w szkole, gdzie ukryty został skarb, wygrała książki.

Uczniowie uczą uczniów

Nauczyciele z doświadczenia wiedzą, że dzieci uczą się najlepiej od siebie. Zatem gdy uczniowie klasy VI zaproponowali, że sami zorganizują zajęcia, grono pedagogiczne pomogło im w przygotowaniu lekcji dla najmłodszych. „Dołącz do przygody z kotkiem – ścieżka uczmy innych” to cykl warsztatów z kodowania w Scratchu, podczas których podopieczni z klas I–III tworzyli swój pierwszy projekt w tym języku. Pod bacznym okiem szóstoklasistów powstały różnorodne animacje.

Trochę ruchu i muzyki

Kolejną aktywnością była nauka „Robotańca”, która bardzo spodobała się dzieciom. Ich zadaniem było naśladowanie robotów wyświetlanych na ekranie. Tańczyli wszyscy, a ci odważni nawet się przebrali. Pomysł Alicji Oleńskiej, nauczycielki języka angielskiego, pozwolił na integrację uczniów, ponieważ klasa VI postanowiła zorganizować zajęcia z „Robotańca” dla pierwszoklasistów.

Z kolei nauczyciel muzyki i rytmiki – Bartłomiej Szefke – przygotował lekcję, na której każdy mógł poczuć się jak profesjonalny DJ. Podczas zabawy „Miksujemy muzykę” uczniowie najstarszych klas poznali sposoby łączenia dźwięków. Korzystali przy tym z profesjonalnego sprzętu, instrumentów oraz komputera.

Partnerska rywalizacja

Dzień z Technologią przekroczył mury żarnowieckiej szkoły. Za pomocą wideoroz­mowy na Skypie uczniowie połączyli się ze swoimi rówieśnikami z partnerskiej szkoły w Ludziskach. Wspólnie rozwiązali quiz w Kahoot! oparty na podstawie programowej z matematyki dla klasy VI. Zajęcia przygotowały Monika Gnutek, koordynatorka projektu ze szkoły w Żarnowcu, oraz nauczycielka matematyki ze Szkoły Podstawowej im. Jana z Ludziska w Ludzisku – Agnieszka Gnutek.

Bezpieczeństwo w Sieci

Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli także o bezpieczeństwie. Piknik edukacyjny w ramach konkursu „Bezpiecznie Tu i Tam” pozwolił uświadomić uczniom, jakie zagrożenia czyhają w internecie. Piknik odbył się w na sali gimnastycznej. Pedagog szkolny Żaneta Stawicka przygotowała propozycje zabaw edukacyjnych. Dzieci bawiły się w podchody, grały w „Bezpieczne Kalambury” i w „Jaki masz Nick?”. Dzięki temu poznawały zasady bezpieczeństwa związane z używaniem smartfonów i surfowaniem w Sieci.

Dzień z Technologią inspiruje

Co istotne, organizatorzy powiązali obchody Dnia z Technologią z kilkoma innymi wydarzeniami, chociażby z „Europe Code Week”, Miesiącem Bibliotek Szkolnych czy projektem eTwinning. Podsumowaniem wydarzenia było stworzenie przez uczniów robota z wykorzystaniem materiałów biodegradowalnych. Wydarzenie zakończył pokaz przygotowanych prac konkursowych.

Z całego wydarzenia została przygotowana przez nauczycieli relacja filmowa, którą można obejrzeć na kanale YouTube TIK w Edukacji.

Źródło: http://www.tikwedukacji.pl/wydania/grudzien-2016/art,1516,dzien-z-technologia-w-szkole-w-zarnowcu.html

  • WITAMY NA NASZEJ STRONIE !!!