Tutaj powinien być opis

WIECZORNICA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

„Niech IM „JESZCZE POLSKA…” jak flaga powiewa…. .
A gdyby znów ludzie mieli nie być braćmi - nad Lasem Piaśnickim niech się słońce zaćmi…”

Henryk Józefczyk „Oratorium piaśnickie”

Tegoroczna wieczornica z okazji Święta Niepodległości stanowiła dopełnienie projektu edukacyjnego pt. „Piaśnica – Kultura miejsca 2019” realizowanego przez naszą szkołę we współpracy z Fundacją Ks. Sedlaka i Piaśnicy właśnie została poświęcona. Program artystyczny pt. „Niech IM JESZCZE POLSKA… jak flaga powiewa…” zaprezentowany przez młodszych i starszych uczniów naszej szkoły, pod kierunkiem nauczycieli: P.H.Gojke, P.B.Dettlaff i P.B.Szefke, przyciągnął w poniedziałkowy wieczór do sali gimnastycznej ucharakteryzowanej, dzięki wysiłkom wszystkich pracowników naszej szkoły oraz ekipie oświetleniowo - nagłaśniającej na prawie profesjonalną scenę teatralną, liczną rzeszę gości z Wójtem Gminy Krokowa P. Adamem Śliwickim na czele. Byli wśród nich rodzice uczniów, absolwenci naszej szkoły, emerytowani dyrektorzy placówki, delegacje Urzędu Gminy w Krokowej, nauczyciele, księża, siostry zakonne, piłsudczycy oraz wierni sympatycy i przyjaciele naszej placówki, którym jesteśmy wdzięczni za obecność.
Wzruszający, liryczny program artystyczny – dopełniony prezentacją multimedialną z filmu „Piaśnica”, obrazujący ludobójstwo kaszubskiej inteligencji sprzed 80 lat dokonane nieopodal Żarnowca, stanowił nie tylko aktorską, mistrzowsko zaprezentowaną poetycko- muzyczno- taneczną lekcję historii naszej Małej Ojczyzny, ale przede wszystkim próbę zgłębienia psychiki ludzkiej i odpowiedzi na trudne pytanie: „DLACZEGO?” Dlaczego człowiek zabija człowieka i co zrobić, aby do tego nigdy więcej nie dochodziło?
Te refleksje przedstawione w zaskakująco dojrzały sposób przez uczniów klas V – VIII słowami poetów piaśnickich i św. Jana Pawła II jak refren przewijały się w programie, do którego, w przeważającej części, muzykę skomponował P.B.Szefke. Widowisko wycisnęło wiele łez wzruszenia u zgromadzonej publiczności i na pewno zapadło w pamięć jako ciekawe wydarzenie artystyczne regionu, o czym świadczyły długie owacje na stojąco i hojnie składane gratulacje. W dalszej części, tradycyjnie, dzięki inicjatywie naszych rodziców i obsługi szkoły, wszyscy mogli spotkać się i porozmawiać przy kawie oraz słodkim poczęstunku. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tej wielkiej uroczystości, a szczególnie tym, którzy zrealizowali w praktyce niełatwe wizje reżyserki programu.

oprac.H.Gojke

  • WITAMY NA NASZEJ STRONIE !!!