Tutaj powinien być opis

PODSUMOWANIE IV EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU NAUKOWEGO „BYĆ JAK IGNACY” ODKRYJ TAJEMNICE NAUKI

   W mijającym roku szkolnym nasza placówka po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”, by ubiegać się o zaszczytny tytuł Naukowej Szkoły Ignacego (który już raz zdobyliśmy) oraz by pozyskać fundusze na rozwój edukacji.

   Do projektu przystąpiło 9 uczniów z naszej szkoły: Katarzyna Okon - kl. VI b, Bartosz Bogusławski – kl. VI b, Adrian Dominik – kl. VI b, Oskar Ewald – kl. VI b, Mateusz Muttka – kl. VI b, Aleksander Styn – kl. VI b, Szymon Wrosz – kl. VI b, Stanisław Baran – kl. VI a, Jacek Krzemiński - kl. VI a. W czwartej edycji programu odkrywaliśmy tajemnice nauki, cofając się do czasów wybitnych polskich naukowców i wynalazców. Pierwszą bohaterką była Stanisława Adamowiczowa - lekarka i specjalistka zdrowia publicznego. Drugim naukowcem był Jan Czochralski - odkrywca metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, jego metoda przyczyniła się do powstania mikroprocesorów. Trzecia postać to Mieczysław Bekker - twórca łazika księżycowego wykorzystywanego w misjach Apollo 15, 16 i 17. Czwarty naukowiec to Józef Hofmann, wybitny pianista, kompozytor i wynalazca, autor ponad 70 wynalazków! Każdemu z naukowców poświęcony był jeden blok tematyczny. Na każdy z nich składały się cztery scenariusze lekcji dostosowane do grupy wiekowej IV-VI. Ostatnim etapem realizacji projektu było przygotowanie pracy końcowej.

   Choć nie mogliśmy spotykać się na zajęciach w szkole, dzięki ogromnemu zaangażowaniu udało nam się zdalnie przygotować krótki filmik konkursowy, zatytułowany „Magazyn Reporterzy na czacie - Puls nauki”, poświęcony Stanisławie Adamowiczowej. To właśnie ona zapoczątkowała i upowszechniła w Polsce szereg działań epidemiologicznych,z których dziś pełnymi garściami czerpiemy wiedzę w jakże trudnym okresie światowej walki z pandemią koronawirusa COVID-19. Uznaliśmy zatem, że właśnie dokonania tej postaci są najlepszą inspiracją dla naszej pracy. Z niecierpliwością czekaliśmy na Galę finałową, która miała wyłonić zwycięzców w 3 kategoriach: Naukowej Szkoły Ignacego, Szkoły Roku 2020 oraz Nagrody Specjalne. Ciężka praca całego naszego zespołu została doceniona!

   Nominowano nas w kategorii Naukowej Szkoły Roku (ten zaszczytny tytuł przypadł jednak Szkole Podstawowej nr 10 w Rumi – czego serdecznie gratulujemy 😊), ale również i nam przyznano… Nagrodę Specjalną, z której jesteśmy bardzo dumni!Tym bardziej, że do walki stanęło prawie 1500 szkół z całej Polski. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i wiarę w nasz sukces 😊 Udział w projekcie dla Szkolnego Koła Naukowego „EUREKA” prowadzonego przez Panie B.Orzeł-Dettlaff i J.Baran był ciekawą, naukową przygodą, w której eksperymentowanie oraz doświadczanie stanowiły istotny drogowskaz w odkrywaniu i poznawaniu zasad rządzących nauką i otaczającym światem. To właśnie młodemu pokoleniu najbardziej potrzebne są dobre przykłady,na których mogą się wzorować w swoim codziennym życiu. Wzorce pełne odwagi, budujące przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

  • WITAMY NA NASZEJ STRONIE !!!